You have a portfolio worth $50,000 consisting of two stocks, A and B. You invest
ID: 2629765 • Letter: Y
Question
You have a portfolio worth $50,000 consisting of two stocks, A and B. You invested $20,000 in stock A. Consider the following information:
a) What is the expected return for A? for B?
b) What is the standard deviation for A? for B?
c) What is the expected return and standard deviation for the portfolio?
d) What is the correlation between A and B? are there benefits to forming a portfolio of these two securities?
State of economy Probability Return on A Return on B Growth .30 10% 20% Normal .5 15% 4% Recession .2 -12% 0%Explanation / Answer
a.) E(r) for A = 0.3*0.1 + 0.5*0.15 - 0.2*0.12 = 0.081 = 8.1%
E(r) for B = 0.3*0.2 + 0.5*0.04 = 0.08 = 8.0%
b.) Variance for A = 0.3*(0.1-0.081)^2 + 0.5*(0.15-0.081)^2 + 0.2*(-0.12-0.081)^2 = 0.010569
s.d for A = sqrt(Var) = 0.1028 = 10.28%
Variance for B = 0.3*(0.2-0.08)^2 + 0.5*(0.04-0.08)^2 + 0.2*(0-0.08)^2 = 0.0064
s.d for B = sqrt(Var) = 0.08 = 8.0%
c.) weight of A = 20,000/50,000 = 2/5
weight of B = 3/5
E(r) of portfolio = (2/5)*0.081 + (3/5)*0.08 = 0.0804 = 8.04%
s.d of portfolio = sqrt[wA^2*s.dA^2 + wB^2*s.dB^2 + 2*wA*wB*Cov(A,B)]
Cov(A,B) = 0.3(0.1-0.081)(0.2-0.08) + 0.2(0.15-0.081)(0.04-0.08) + 0.2(-0.12-0.081)(0-0.08) = 0.003348
So s.d of portfolio = sqrt[ 0.4^2*0.1028^2 + 0.6^2*0.08^2 + 2*0.4*0.6*0.009504 ] = 0.07485 = 7.485%
d.) Correlation between A and B = Cov(A,B)/(s.dA*s.dB) = 0.003348/(0.1028*0.08) = 0.407
Since correlation coefficient is 0.4, there are benefits to forming a portfolio between A nd B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.