The Lopez-Portillo Company has $12.3 million in assets, 70 percent financed by d
ID: 2629984 • Letter: T
Question
The Lopez-Portillo Company has $12.3 million in assets, 70 percent financed by debt, and 30 percent financed by common stock. The interest rate on the debt is 8 percent and the par value of the stock is $10 per share. President Lopez-Portillo is considering two financing plans for an expansion to $26.5 million in assets. Under Plan A, the debt-to-total-assets ratio will be maintained, but new debt will cost a whopping 11 percent! Under Plan B, only new common stock at $10 per share will be issued. The tax rate is 35 percent.
If EBIT is 9 percent on total assets, compute earnings per share (EPS) before the expansion and under the two alternatives. (Round your answers to 2 decimal places.)
What is the degree of financial leverage under each of the three plans? (Round your answers to 2 decimal places.)
If stock could be sold at $20 per share due to increased expectations for the firm
a.If EBIT is 9 percent on total assets, compute earnings per share (EPS) before the expansion and under the two alternatives. (Round your answers to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
EBIT = 9%*12300000 =$1107000
Interest = 8%*(70%*12300000) = $688800
Net Income = (1107000-688800)*(1-35%) =$271830
Number of shares outstanding = (30%*12300000)/10
=369000 shares
EPS = 271830/369000
=$0.74 per share
Under Plan A:
EBIT = 9%*(12300000+26500000) =$3492000
Interest = 11%*(70%*38800000) = $2987600
Net Income = (3492000-2987600)*(1-35%) =$327860
Number of shares outstanding = (30%*38800000)/10
=1164000 shares
EPS = 327860/1164000
=$0.28 per share
Under Plan B:
EBIT = 9%*(12300000+26500000) =$3492000
Interest = 8%*(70%*12300000) = $6888000
Net Income = (3492000-688800)*(1-35%) =$1822080
Number of shares outstanding = ((30%*12300000)+26500000)/10
=3019000 shares
EPS = 1822080/3019000
=$0.60 per share
b. degree of financial leverage:
Current = EBIT/(EBIT-Interest)
=1107000/(1107000-688800)
=2.647
Under Plan A = 3492000/(3492000-2987600)
=6.923
Under Plan B = 3492000/(3492000-6888000)
=01.028
c. Under Plan A:
Number of shares outstanding = (30%*38800000)/20
=582000
EPS = 327860/582000
=$0.56 per share
Under Plan B:
Number of shares outstanding = ((30%*12300000)+26500000)/20
=1509500 shares
EPS = 1822080/1509500
=$1.20 per share
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.