Jetson Spacecraft Corp. shows the following information on its 2011 income state
ID: 2630060 • Letter: J
Question
Jetson Spacecraft Corp. shows the following information on its 2011 income statement: sales = $206,000; costs = $123,000; other expenses = $7,900; depreciation expense = $14,000; interest expense = $13,100; taxes = $16,800; dividends = $10,000. In addition, you
Jetson Spacecraft Corp. shows the following information on its 2011 income statement: sales = $206,000; costs = $123,000; other expenses = $7,900; depreciation expense = $14,000; interest expense = $13,100; taxes = $16,800; dividends = $10,000. In addition, you
Explanation / Answer
Part a:
Operating Cash Flow = 206,000 - 123,000 - 7,900 - 16800 = 58300
Part b:
Cash Flow to Creditors = 13100 + 3100 = 16200
Part c:
Cash Flow to Stockholders = 10000 - 4600 = 5400
Part d:
CFA = 16200 + 5400 = 21600
CFA = Operating Cash Flow - Net Capital Spending - Change in NWC
Net capital spending = 22000 (Increase in NFA) + 14000 (Depreciation) = 36000
Replacing values in above formula:
21600 = 58300 - 36000 - Change in NWC
Change in NWC = 58300 - 36000 - 21600 = 700
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.