a. The Housekeeping Department of Marshfield Clinic has direct costs of $1 milli
ID: 2630609 • Letter: A
Question
a. The Housekeeping Department of Marshfield Clinic has direct costs of $1 million. The clinic's four patient service departments utilize the following amounts of space: Department A = 5,000 square feet, Department B = 10,000 square feet, Department C = 15,000 square feet, and Department D = 20,000. Assuming that the cost driver for housekeeping costs is the amount of occupied space, what is the allocation of housekeeping costs to Department B?
b. Carlisle Clinic, a not-for-profit organization, began 2012 with an equity balance of $1 million. Assuming Carlisle Clinic reported net income of $200,000 for the year that ended on December 31, 2011, and had no other adjustments to equity during 2011, what was Carlisle Clinic's equity balance as of December 31, 2010?
Explanation / Answer
Problem a.
Occupied space
Deparment A 5000
Department B 10,000
Department C 15,000
Department D 20,000
TOTAL 50,000 sq ft.
$ value per sq feet = $1 million/50,000sq ft.
= $20
Answer: Department B allocation = 10,000 x $20 = $200,000
Problem B
Equity balance beginning of 2012 $1,000,000
Less: Net Income 2011 (200,000)
Equity balance Dec. 31, 2010 $ 800,000 answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.