Assume the following five companies are used in computing an index Base Period C
ID: 2631920 • Letter: A
Question
Assume the following five companies are used in computing an index
Base Period Current Period
Shares January 1, 1977 December 31, 2009
Company Outstanding Market Price Market Price
A 2,000 $ 2.00 $ 14.00
B 6,000 6.00 18.00
C 5,000 9.00 23.00
D 8,000 10.00 5.00
E 1,000 13.00 40.00
(There have been no stock splits during this time.)
Determine the index value if the index is calculated on a value weighted basis.
Explanation / Answer
Total MV in 1977 = 2000*2+6000*6+5000*9+8000*10+1000*13 = $178,000
Total MV in 2009 = 2000*14+6000*18+5000*23+8000*5+1000*40 = $331,000
Index value = 331,000/178,000 = 1.859
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.