Problem 9-2 Relevant Cash Flows [LO 1] Winnebagel Corp. currently sells 28,900 m
ID: 2632435 • Letter: P
Question
Problem 9-2 Relevant Cash Flows [LO 1]
Winnebagel Corp. currently sells 28,900 motor homes per year at $77,500 each and 7,900 luxury motor coaches per year at $119,500 each. The company wants to introduce a new portable camper to fill out its product line; it hopes to sell 23,900 of these campers per year at $23,500 each. An independent consultant has determined that if Winnebagel introduces the new campers, it should boost the sales of its existing motor homes by 3,500 units per year and reduce the sales of its motor coaches by 940 units per year.
What is the amount to use as the annual sales figure when evaluating this project? (Do not round intermediate calculations.)
Winnebagel Corp. currently sells 28,900 motor homes per year at $77,500 each and 7,900 luxury motor coaches per year at $119,500 each. The company wants to introduce a new portable camper to fill out its product line; it hopes to sell 23,900 of these campers per year at $23,500 each. An independent consultant has determined that if Winnebagel introduces the new campers, it should boost the sales of its existing motor homes by 3,500 units per year and reduce the sales of its motor coaches by 940 units per year.
Explanation / Answer
Annual Sales figure
Motor homes = 28,900X$77,500 = 2,239,750,000
Luxury motor coaches = 7900X$119,500 = 944,050,000
Annual sales= $ 3,183,800,000
New sales figure after introduction of New campers:-
Motor homes = 32400X$77,500 = $2,511,000,000
Motor coaches= 6960X$119,500 = $831,720,000
Total =$ 3,342,720,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.