The present value of the streams of cash flows shown in the following table, ass
ID: 2632622 • Letter: T
Question
The present value of the streams of cash flows shown in the following table, assuming that the firms opportunity cost is 10% equal
28.) The present value of stream A equals
a. $16,353.89
b. $12,717.52
c. $7,924.14
d. $8,716.55
29.) The present value of stream B equals
a. $24,052.22
b. $17,655.90
c. $26,829.78
d. $19,421.49
30.) The present value of stream C equals
a. $60,764.28
b. $16,694.21
c. $18,363.64
d. $23,235.49
CASE A YEAR CASH FLOW 1 $ - 2,000 2 $ - 2,900 3 $ 4,000 4 $ 6,100 5 $ 8,000Explanation / Answer
28)
PV
= -2000/1.1 - 2900/1.1^2 + 4000/1.1^3 + 6100/1.1^4 + 8000/1.1^5
= 7924.14
C is the answer
29)
PV = 9000/1.1 + 5100/1.1^2 + 5100/1.1^3 + 5100/1.1^4 + 5100/1.1^5 + 7000/1.1^6
= 26829.78
C is the answer
30)
PV = 11000/1.1 + 11000/1.1^2 + 11000/1.1^3 + 11000/1.1^4 + 11000/1.1^5 + 8100/1.1^6 + 8100/1.1^7 + 8100/1.1^8 + 8100/1.1^9 + 8100/1.1^10
= 60764.28
A is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.