An investor has invested in a portfolio of three financial instruments on a stoc
ID: 2633357 • Letter: A
Question
An investor has invested in a portfolio of three financial instruments on a stock:
-a short call option contract with a $40 strike price that costs $3 per share
-a short put option contract with a $45 strike price that costs $4 per share
-two long call option contracts with a $35 strike price that cost $5 per share
All options have the same expiration date. If the stock price at expiration is $60 per share, what is the profit gain (or loss) of this portfolio?
(Please try to write down the solution as clear as possible, I really want to learn about this.)
Explanation / Answer
short call option= 40-60 +3=- 17
short put option= 4
2 long call option = 2*(60-35-5)= 40
gain = 40+4 -17= 27
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.