The Boyles Ceramics, Inc. established a line of credit with a local bank. The ma
ID: 2634442 • Letter: T
Question
The Boyles Ceramics, Inc. established a line of credit with a local bank. The maximum amount that can be borrowed under the terms of the agreement is $1,000,000 at an annual rate of 8 percent. A compensating balance averaging 25 percent of the amount borrowed is required. Prior to the agreement, Boyles had no deposit with the bank. Shortly after signing the agreement, Boyles needed $240,000 to pay off a note that was due. Boyles decides to borrow an amount sufficient to pay the $240,000 note and also to cover the compensating balance. What is the effective annual cost of credit if the loan is made on a discount basis?
Explanation / Answer
1 Amount to be borrowed = Amount needed / (1-C)
= $1,000,000 / (1 - 0.25)
= $1,333,333.33
2) Effective annual cost of credit on the loan:
Effective annual cost is computed by dividing the intereset expense by the amount borrowed.
Effective annual cost = ($1,333,333 X 8%) / ($1,000,000 - $250,000 - $240,000)
= $106,666.67 / $510,000
= 0.209 or 20.9%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.