Otobai Company in Osaka, Japan is considering the introduction of an electricall
ID: 2634620 • Letter: O
Question
Otobai Company in Osaka, Japan is considering the introduction of an electrically powered motor scooter for city use. The scooter project requires an initial investment of ¥16.0 billion. The cost of capital was assumed to be 10%. The initial investment can be depreciated on a straight-line basis over the 10-year period, and profits are taxed at a rate of 50%. Consider the following estimates for the scooter project. Market size 1.20 million Market share 0.1 Unit price ¥ 500,000 Unit variable cost ¥ 460,000 Fixed cost ¥ 2.10 billion What is the NPV of the electric scooter project? (Negative amount should be indicated by a minus sign. Enter your answer in billions. Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
Please show calculations
Explanation / Answer
Step 1 : Determining the net cash flow from the project:
Number of units sold = Market size x market share = 1.2mn x 0.1 = 0.12mn units
Sales (0.12mn x 500,000) 60,000mn
Less : Variable cost (0.12mn x 460,000) (55,200mn)
Less : Fixed Cost (2100mn)
Less : Depreciation (16bn/10 =1.6bn) (1600mn)
-------------------
EBT 1100mn
Less: Tax@50% (550mn)
-----------------------
PAT $550mn
Cash Flow = PAT or Net Income + Depreciation = $550mn + $1600 mn = $2150 mn
Discounting the cash flows @ 10% = $2,150 / 1.1 = $1,954.54 mn
NPV = PV of cash Inflows - Initial Investment
NPV = $1,954.54 - $1,600
NPV = $ 354.54 mn or 0.3545 billion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.