2 3 . The Dynamics Company uses cost-plus pricing with a 50% mark-up. The compan
ID: 2634753 • Letter: 2
Question
23.
The Dynamics Company uses cost-plus pricing with a 50% mark-up. The company is currently selling 100,000 units at $12 per unit. Each unit has a variable cost of $6. In addition, the company incurs $200,000 in fixed costs annually. If demand falls to 80,000 units and the company wants to continue to earn a 50% return, what price should the company charge?
A)
$13.50
B)
$14.55
C)
$12.75
D)
$10.95
23.
The Dynamics Company uses cost-plus pricing with a 50% mark-up. The company is currently selling 100,000 units at $12 per unit. Each unit has a variable cost of $6. In addition, the company incurs $200,000 in fixed costs annually. If demand falls to 80,000 units and the company wants to continue to earn a 50% return, what price should the company charge?
A)
$13.50
B)
$14.55
C)
$12.75
D)
$10.95
Explanation / Answer
For 80,000 units the variable cost is 6 X 80000= 480,000
The fixed cost is = 200,000
Total cost of 80,000 units is = 480,000 + 200,000 = 680,000
Cost per unit = 680,000/80,000 = $8.5
To earn the 50% return the sale price of the unit is 8.5 X 1.5 = $12.75
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.