Davis Chili Company is considering an investment of $18,000, which produces the
ID: 2634925 • Letter: D
Question
Davis Chili Company is considering an investment of $18,000, which produces the following inflows:
Year
Cash Flow
1
$
10,000
2
9,000
3
6,000
Use Appendix B for an approximate answer but calculate your final answer using the formula and financial calculator methods.
a.
Determine the net present value of the project based on a 10 percent discount rate. (Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)
Net present value
$
b.
Determine the net present value of the project based on a 19 percent discount rate. (Negative amount should be indicated by a minus sign. Do not round intermediate calculations and round your answer to 2 decimal places.)
Net present value
$
Davis Chili Company is considering an investment of $18,000, which produces the following inflows:
Explanation / Answer
a. Cost of capital = 10%
Using financial calulator, Enter all the cash flows with interest rate, I/Yr = 10%, press NPV key = 3036.81.
b. Cost of capital = 19%
Using financial calulator, Enter all the cash flows with interest rate, I/Yr = 10%, press NPV key = 319.34
Calculation of NPV Years Cash Flows Discount Factor (10%) PV of Cash flows 0 -18000 1 -18000.00 1 10000 0.909091 9090.91 2 9000 0.826446 7438.02 3 6000 0.751315 4507.89 NPV 3036.81Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.