Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose your company needs $12 million to build a new assembly line. Your target

ID: 2635330 • Letter: S

Question

Suppose your company needs $12 million to build a new assembly line. Your target debt?equity ratio is 0.40. The flotation cost for new equity is 8 percent, but the flotation cost for debt is only 5 percent. Your boss has decided to fund the project by borrowing money because the flotation costs are lower and the needed funds are relatively small.

What is your company

Suppose your company needs $12 million to build a new assembly line. Your target debt?equity ratio is 0.40. The flotation cost for new equity is 8 percent, but the flotation cost for debt is only 5 percent. Your boss has decided to fund the project by borrowing money because the flotation costs are lower and the needed funds are relatively small.

Explanation / Answer

Debt to capital = (D/E) /( 1 + (D/E)) = 0.40/1.40 = 0.2857
weight of equity = 1 - weight of debt = 1 - 0.2857 = 0.7143
(a)

weighted average flotation cost
= 0.2857*0.05 + 0.7143*0.08
= 7.14%
(b)

amount raised

= 12,000,000*7.14%

= 856,800

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote