Jiminy\'s Cricket Farm issued a 30-year, 7 percent semiannual bond 9 years ago.
ID: 2635570 • Letter: J
Question
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 7 percent semiannual bond 9 years ago. The bond currently sells for 88 percent of its face value. The book value of this debt issue is $102 million. In addition, the company has a second debt issue, a zero coupon bond with 12 years left to maturity; the book value of this issue is $61 million, and it sells for 58.5 percent of par. The company
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 7 percent semiannual bond 9 years ago. The bond currently sells for 88 percent of its face value. The book value of this debt issue is $102 million. In addition, the company has a second debt issue, a zero coupon bond with 12 years left to maturity; the book value of this issue is $61 million, and it sells for 58.5 percent of par. The company
Explanation / Answer
(1)
Total book value of debt = 102,000,000 + 61,000,000 = $163,000,000
(2)
Total market value = 102,000,000*.88 + 61,000,000*.588 = $125,628,000
(3)
calculate the cost of first bond
102,000,000*.88 = 102,000,000*.07/2*PVIFA(i/2,42) + 102,000,000*PVIF(i/2,42)
i = 8.2080%
calculate the second of first bond
61,000,000*.588 = 61,000,000/(1+i)^12
i = 4.5246%
aftertax cost of debt = (8.2080%*102,000,000*.88/125,628,000 + 4.5246%*61,000,000*.588/125,628,000)*(1-.3) = 5.01%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.