New York Water (NYW) is considering whether to refund a $50 million, 14 percent
ID: 2635591 • Letter: N
Question
New York Water (NYW) is considering whether to refund a $50 million, 14 percent coupon, 30-year bond issue that was sold 5 years ago. It is amortizing $3 million of flotation costs on the 14 percent bonds over the 30-year life of that issue. NYW's investment bankers have indicated that the company could sell a new 25-year issue at an interest rate of 11.67 percent in today's market. A call premium of 14 percent would be required to retire the old bonds, and flotation costs on the new issue would amount to $3 million. NYW's marginal tax rate is 40 percent. The new bonds would be issued at the same time the old bonds were called.
a. What is the relevant refunding investment outlay?
b. What are the relevant annual interest savings for NYW if refunding takes place?
Explanation / Answer
a.
Floatation costs ( Old issue):
Remaining life on old bonds = 25 years
Unexpensed floatation cost = (25/30)($3) = $2,500,000
Tax saving = $2,500,000(Tax rate = 0.4) = -$1,000,000
Cost of call premium = 0.14 * $50,000,000 = $7,000,000
After tax cost of call premium = $7,000,000(0.6) = $4,200,000
Flotation costs on new issue = $3,000,000
Relevant refunding investment outlay = $4,200,000 + $3,000,000 - $1,000,000 = $6,200,000
b.
Interest on old issue :
$50,000,000(0.14)(0.6) = $4,200,000
Interest on New issue:
$50,000,000(0.1167)(0.6) = (3,501,000)
Net annual interest savings $699,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.