You have $25,000 in an investment account today. How much will be in the account
ID: 2636123 • Letter: Y
Question
You have $25,000 in an investment account today. How much will be in the account in 30 years if the account earns (a) 8% per year, (b) 8% compounded semiannually, (c) 8% compounded quarterly, (d) 8% compounded monthly, and (e) 8% compounded daily? Comment on the effect of more frequent compounding.
Explanation / Answer
a> FV=25000*(1.08)^30 251566.42 b>FV=25000(1.04)^(30*2) 262990.69 c>FV=25000*(1.02)^(30*4) 269129.08 d>FV=25000*(1.0066)^(30*12) 266952.13 e>FV=25000*(1.000219)^(30*365) 274970.35 FV =Future Value increases with frequency of compounding
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.