A factory costs $890,000. You reckon that it will produce an inflow after operat
ID: 2636863 • Letter: A
Question
A factory costs $890,000. You reckon that it will produce an inflow after operating costs of $179,000 a year for 13 years.
If the opportunity cost of capital is 15%, what is the net present value of the factory? (Do not round intermediate calculations.Round your answer to 2 decimal places.)
What will the factory be worth at the end of eight years? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places.)
a.
If the opportunity cost of capital is 15%, what is the net present value of the factory? (Do not round intermediate calculations.Round your answer to 2 decimal places.)
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
NPV = -890000 + 179000/(1+.15)^1 + 179000/(1+.15)^2 + 179000/(1+.15)^3 + 179000/(1+.15)^4 + 179000/(1+.15)^5 + 179000/(1+.15)^6 + 179000/(1+.15)^7 + 179000/(1+.15)^8 + 179000/(1+.15)^9 + 179000/(1+.15)^10 + 179000/(1+.15)^11 + 179000/(1+.15)^12 + 179000/(1+.15)^13 = $109383.31
----
Part B:
Value after 8 Years = NPV*(1+Interest Rate)^8 = 109383.31*(1+.15)^8 = $334606.03
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.