The stock of Flop Industries is trading at $29. You feel the stock price will de
ID: 2636960 • Letter: T
Question
The stock of Flop Industries is trading at $29. You feel the stock price will decline, so you short 1,300 shares at an initial margin of 50 percent. If the maintenance margin is 35 percent, at what share price will you receive a margin call? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
The stock of Flop Industries is trading at $29. You feel the stock price will decline, so you short 1,300 shares at an initial margin of 50 percent. If the maintenance margin is 35 percent, at what share price will you receive a margin call? (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
at that price the margins are as follows:
Initial margin= 50%
= $29X1300 X0.5= $18,850
Maintanance margin= 30%
= $29X1300X0.3=$11, 310
if the margin is less than $7,540 then he will cal to pay again.
(i.e. 18,850 - 11310= 7450)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.