A start-up company is seeking your advice concerning its debt ratio and capital
ID: 2637050 • Letter: A
Question
A start-up company is seeking your advice concerning its debt ratio and capital structure decisions. It will require $1,000,000 of total assets and anticipates sales during its first year of operation to be $760,000. The sum of its operating costs and cost of goods sold will be $625,000. The company can borrow funds at an interest rate of 7.5% however, because of its high-risk business plan, the lender will require the firm to maintain a TIE (times-interest-earned) ratio of at least 5.5x. What is the maximum debt ratio the firm can use so as to meet its TIE ratio of 5.5x?
Explanation / Answer
Estimated profit = $760,000 - $625,000 = $135,000
Required TIE Ratio = 5.5x
Interest should be = $135,000 / 5.5 = $24,545.45
Minimum amount of debt firm can use = $24,545.45 / 7.5% = $327,273
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.