Assume that the spot(cash) price for suger was 973.75 cent or 9.7375 per bushel
ID: 2637531 • Letter: A
Question
Assume that the spot(cash) price for suger was 973.75 cent or 9.7375 per bushel yesterday, january 21, assume that the futures price for july delivery[ exactly 6 months away[ was 9.875.[actually no need to assume, these were the price] lets find the theoretical price(f)(based on the simplest continuous time model) let r=1%
a. then, in theoryF =?
B ,Find the discrete time arbitrage bounds assuming Tr=1%=.01 and CL=Cb=1/2 OF 1%=.005 AND F=.5 ,IS arbitrage possible?
c.instead assume that F= 10.25, now determine arbitrage profits per bushel and per 5000 bushel contract ,explain how you do this ,what do u buy and sell? do you pay interest or receive interest ?
d. instead assume that F=9.0000 , is arbitrage possible>? now determine arbitrage profits per bushel and per 5000 bushel contract, explain how u do this ,wut do u buy and sell ? do u pay interst or receive interest ?
e .determine the arbitrage bounds for the continuous case where q=0,y =.003, r=.007, u=.005, Tr =TrB=TrL=.005 . i know real world numbers are ugly, is arbitrage possible? use S= 9.7375 and F =9.875.
Explanation / Answer
c. It is better to borrow money to buy sugar at price 9.7375 and after six months sell sugar at $10.25. Take a position in future contract to sell 5,000 bushel after six months. Theoretical price of future will be $9.7862 (9.7375
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.