At an output level of 16,500 units, you have calculated that the degree of opera
ID: 2637608 • Letter: A
Question
At an output level of 16,500 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.80. The operating cash flow is $63,500 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for 17,500 units and 15,500 units? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
At an output level of 16,500 units, you have calculated that the degree of operating leverage is 2.80. The operating cash flow is $63,500 in this case. Ignore the effect of taxes. What will be the new degree of operating leverage for 17,500 units and 15,500 units? (Round your answers to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
DOL = Total contribution/Operating Income = Total contribution/(Total contribution- Fixed cost)
Operating income = Total contribution- Fixed cost =63500
Fixed cost = Total contribution- 63500
2.8 = Total contribution/ operating income =Total contribution/63500
Total contribution =2.8*63500=177800
Fixed cost = Total contribution- 63500 =177800- 63500 = 114300
Total contribution for 17500 unit = 177800*(17500/16500) = 188575.8
Total contribution for 15500 unit = 177800*(15500/16500) = 167024.2
Operating cash flow for 17500 unit = Total contribution for 17500 unit
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.