Compute the (a) net present value, (b) internal rate of return (IRR), (c) modifi
ID: 2638020 • Letter: C
Question
Explanation / Answer
NPV of project AB= (39,000 X 2.361) - 90,000= $2,079
IRR= 90,000/ 39,000= 2.307, it can be at in between 14 and 15%
NPV of project LM= (147,500X 0.693) - 100,000= $2,224
NPV of project UV= 100,000X 1.476 (96500 + 55,000X 0.885)= $2425
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.