Omega Corporation has 10.6 million shares outstanding, now trading at $61 per sh
ID: 2638363 • Letter: O
Question
Omega Corporation has 10.6 million shares outstanding, now trading at $61 per share. The firm has estimated the expected rate of return to shareholders at about 12%. It has also issued long-term bonds at an interest rate of 8%. It pays tax at a marginal rate of 40%. Assume a $230 million debt issuance.
What is Omega
Omega Corporation has 10.6 million shares outstanding, now trading at $61 per share. The firm has estimated the expected rate of return to shareholders at about 12%. It has also issued long-term bonds at an interest rate of 8%. It pays tax at a marginal rate of 40%. Assume a $230 million debt issuance.
Explanation / Answer
Market value of equity (E)=10.6*61=$646.6mn
Market value of debt (D)=$230 million
A . After tax WACC=cost of equity*(E/(D+E))+cost of debt*(1-T)**(D/(D+E))
After tax WACC= 0.12*(646.6/(646.6+230))+0.08*(1-0.4)*(230/(646.6+230))= 10.111%
b. In case of no debt D/(D+E) =0
WACC=cost of equity =12%
WACC will be higher by 1.889%(12%-10.111%)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.