Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Haystone, Inc. 2014 Income Statement Net Sales $8,500 Cost of Goods sold 7,210 D

ID: 2638488 • Letter: H

Question

Haystone, Inc. 2014 Income Statement

Net Sales

$8,500

Cost of Goods sold

7,210

Depreciation

400

Earnings before interest and taxes

890

Interest paid

40

Taxable Income

$850

Taxes

310

Net Income

540

Dividends

$324

Addition to retained earnings

$216

Haystone, Inc. 2014 Balance Sheet

2008

2008

Cash

$1,600

Accounts payable

$2,075

Accounts rec.

975

Long-term debt

425

Inventory

2,425

Common stock

3,000

Total

$5,000

Retained earnings

1,700

Net Fixed Assets

2,200

Total Assets

$7,200

Total liabilities & equity

$7,200

1. Haystone, Inc. does not want to incur any additional external financing. Assuming the dividend payout ratio is constant, What is their maximum rate of growth?

2. If Haystone, Inc. decides to maintain a constant debt-equity ratio, what rate of growth can they maintain?

3. Haystone, Inc. is currently operating at maximum capacity. All costs, asstes, and current liabilities vary directly with sales. The tax rate and the dividend payout ratio will remain constant. How much additional debt is required if no new equity is raised and sales are projected to increase by 12 percent?

Net Sales

$8,500

Cost of Goods sold

7,210

Depreciation

400

Earnings before interest and taxes

890

Interest paid

40

Taxable Income

$850

Taxes

310

Net Income

540

Dividends

$324

Addition to retained earnings

$216

Explanation / Answer

Answer:

In the books of Haystone Inc.

1). Maximum Rate of Growth = ROE x (1 - dividend-payout ratio),

Here Dividend payout ratio = Dividends / Net Income = 324/540 = $0.6

ROE = Net Income/ Shareholders Equity = 540/3000= 0.18.

Therefore, Maximum rate of Growth = 0.18 x (1-0.6)

Hence, Maximum rate of Growth = 0.072 i.e 7.2 %

2). If the company keeps a constant debt equity ratio the growth rate will also remain constant s calculated in part 1 i.e 7.2%

3). If sales increase by 12% ,i.e., g= 0.12, then

g = (ROE

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote