Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-e
ID: 2639407 • Letter: R
Question
Rise Against Corporation is comparing two different capital structures: an all-equity plan (Plan I) and a levered plan (Plan II). Under Plan I, the company would have 170,000 shares of stock outstanding. Under Plan II, there would be 120,000 shares of stock outstanding and $1.60 million in debt outstanding. The interest rate on the debt is 8 percent, and there are no taxes.
If EBIT is $525,000, what is the EPS for each plan?
If EBIT is $775,000, what is the EPS for each plan?
What is the break-even EBIT?
Explanation / Answer
Hi,
Please find the detailed answer as follows:
Part A:
EPS = Net Income/Shares Outstanding
Plan 1 = 525000/170000 = $3.09 per share
Plan 2 = (525000 - 1600000*8%)/120000 = $3.31 per share
--------
Part B:
EPS = Net Income/Shares Outstanding
Plan 1 = 775000/170000 = $4.56 per share
Plan 2 = (775000 - 1600000*8%)/120000 = $5.39 per share
-------
Part C:
EBIT/170000 = (EBIT - 8%*1600000)/120000
(120000*EBIT)/170000 = EBIT - 128000
.71EBIT = EBIT - 128000
Break Even EBIT = 128000/.71 = $181333.33
Thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.