Financing Deficit Stevens Textile\'s 2013 financial statements are shown below:
ID: 2640118 • Letter: F
Question
Financing Deficit
Stevens Textile's 2013 financial statements are shown below:
Balance Sheet as of December 31, 2013 (Thousands of Dollars)
Income Statement for December 31, 2013 (Thousands of Dollars)
Suppose 2014 sales are projected to increase by 10% over 2013 sales. Use the forecasted financial statement method to forecast a balance sheet and income statement for December 31, 2014. The interest rate on all debt is 7%, and cash earns no interest income. Assume that all additional debt in the form of a line of credit is added at the end of the year, which means that you should base the forecasted interest expense on the balance of debt at the beginning of the year. Use the forecasted income statement to determine the addition to retained earnings. Assume that the company was operating at full capacity in 2013, that it cannot sell off any of its fixed assets, and that any required financing will be borrowed as notes payable. Also, assume that assets, spontaneous liabilities, and operating costs are expected to increase by the same percentage as sales. Determine the additional funds needed. Round your answers to the nearest dollar. Do not round intermediate calculations.Calculate AFN and Notes Payable?
Cash $ 1,080 Accounts payable $ 4,320 Receivables 6,480 Accruals 2,880 Inventories 9,000 Line of credit 0 Total current assets $16,560 Notes payable 2,100 Net fixed assets 12,600 Total current liabilities $ 9,300 Mortgage bonds 3,500 Common stock 3,500 Retained earnings 12,860 Total assets $29,160 Total liabilities and equity $29,160Explanation / Answer
Total Fund Needed = Increase in Asset - Increase in Spontaneous Liabilty
Total Fund Needed = 29160*10% - (4320+2880)*10%
Total Fund Needed = $ 2196
Expected Earnings before interest and taxes = 3560*(1+10%)
Expected Earnings before interest and taxes = 3916
Less: Interest = 392
Pre-tax earnings = 3524
Less: Tax Expenses = 40%*3524 = 1409.60
Net income = 2114.4
Less : Dividend = 45%* 2114.4 = 951.48
Addition to retained earnings next year = 2114.4-951.48 = 1162.92
Fund available through internally = 1162.92
Total Fund Needed = $ 2196
Additional Fund Needed = Total Fund Needed - Fund available through internally
Additional Fund Needed = 2196 - 1162.92
Additional Fund Needed = 1033
Notes Payable at the end of next year= 2100 + 1033
Notes Payable at the end of next year= $ 3133
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.