Assume that a new project will annually generate revenues of 1,800,000 and cash
ID: 2640409 • Letter: A
Question
Assume that a new project will annually generate revenues of 1,800,000 and cash expenses (including both fixed and variable costs) of 600,000 while increasing depreciation by 190,000 per year. In addition, the firms tax rate is 37%. Calculate the operating cash flows for the new project.Assume that a new project will annually generate revenues of 1,800,000 and cash expenses (including both fixed and variable costs) of 600,000 while increasing depreciation by 190,000 per year. In addition, the firms tax rate is 37%. Calculate the operating cash flows for the new project.
Explanation / Answer
the gross margin= 1,800,000- 600,000
= $1,200,000 and dpereciation is 190,000, it should deduct from the gross margin
= 1,200,000- $190,000= 1,010,000, and deduct tax from this amount with 35%
= 1,010,000 - 373,700 (37%)
net cash inflow= $636,300
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.