Use the following data for a home health firm to answer questions 1 and 2. Net i
ID: 2640961 • Letter: U
Question
Use the following data for a home health firm to answer questions 1 and 2.
Net income after taxes $1,000,000
Depreciation 300,000
Interest 100,000
Capital Expenditures 400,000
Working Capital Expenditures 500,000
Long-Term Debt 1,000,000
Income Taxes 400,000
Please provide calculations
1. What is the current value of
Explanation / Answer
Net income after taxes $1,000,000 Depreciation 300,000 Interest 100,000 Capital Expenditures 400,000 Working Capital Expenditures 500,000 Long-Term Debt 1,000,000 Income Taxes $400,000 Free Cash Flow= PAT-Capital Expenditures+Depreciation-Changes in WC Free Cash Flow= 1,000,000 - 400,000 +300,000 -500,000 Free Cash Flow= 400,000 Net income after taxes $1,000,000 Income Taxes $400,000 Income before taxes $1,400,000 Interest 100,000 EBIT $1,500,000 Depreciation 300,000 EBITDA $1,800,000 Value= (MV of Equity+MV of Debt)/EBITDA 20=MV of Equity+1,000,000)/1,800,000 MV of Equity = 36,000,000-1,000,000 MV of Equity = 35,000,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.