A bond has a par value of $1,000, pays $50 semiannually and has a maturity of 10
ID: 2641100 • Letter: A
Question
A bond has a par value of $1,000, pays $50 semiannually and has a maturity of 10 years. If the bond earns 12% per year, what is the price of the bond? What is the yield to maturity for the bond? What would be the bond's price if the rate earned declined to 8% per year? If the maturity period is reduced to 5 years and the required rate of return is 8%, what would be the price of the bond? What is the yield to maturity for the bond when the maturity is 5 years and the required rate of return is 8%?
Explanation / Answer
PV of Interest Payment=$50*11.47=$573.50
PV of Maturity = $1000*.3118=$311.80
Current Value of Bond=$885.30
YTM= 12%
Price of Bond if Rate declined to 8%
Value of Bond=$1135.90
If the maturity period is reduced to 5 years and the required rate of return is 8%
Value of Bond=$1081.11
YTM=6.071%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.