You\'ve just joined the investment banking firm of Dewey, Cheatum, and Howe. The
ID: 2641172 • Letter: Y
Question
You've just joined the investment banking firm of Dewey, Cheatum, and Howe. They've offered you two different salary arrangements. You can have $193,000 per year for the next two years, or you can have $75,000 per year for the next two years, along with a $40,000 signing bonus today. The bonus is paid immediately, and the salary is paid at the end of each year.
(a)
If the interest rate is 9 percent compounded monthly, what is the present value of the first arrangement?
(b)
If the interest rate is 9 percent compounded monthly, what is the present value of the second arrangement?
Explanation / Answer
a) Present value of the first arrangement:
let PV of the salary paid at the end of the first year is P1.
Here,
rate of interest = 9% p.a = 9%/12 per month = 0.09/12 per month (as the interest is being compounded monthly)
Future value of the salary at the end of the first year = $193000
Therefore using the formula for compound interest,
193000 = P1 (1 + 0.09/12)12 , where 193000 is the future value of P1 at the end of one year when interest has been compounded monthly.
=> 193000 = P1 x 1.0938
=> P1 = $176449
Similarly the PV (P2) of the salary at the end of th second year could be calculated from the folloing equation:
193000 = P2 (1 + 0.09/12)24
=> 193000 = P2 x 1.1964
=> P2 = 193000/1.1964 = $161317
So under the first arrangement the present value of the salary
= $176449 + $161317 = $337,766
b) Present value of the second arrangement:
Here the signing bonus of $40000 is being paid today.
let PV of the salary paid at the end of the first year is P1.
Here,
rate of interest = 9% p.a = 9%/12 per month = 0.09/12 per month (as the interest is being compounded monthly)
Future value of the salary at the end of the first year = $75,000
Therefore using the formula for compound interest,
75,000 = P1 (1 + 0.09/12)12 , where 75,000 is the future value of P1 at the end of one year when interest has been compounded monthly.
=> 75,000 = P1 x 1.0938
=> P1 = $68,568
Similarly the PV (P2) of the salary at the end of th second year could be calculated from the folloing equation:
75000 = P2 (1 + 0.09/12)24
=> 75000 = P2 x 1.1964
=> P2 = 75,000/1.1964 = $62,688
So under the second arrangement the present value of the salary
= $68,568 + $62,688 = $131,256
Present Value of the bonus and the salaries under the second arrangement = $40,000 + $131,256 = $171,256
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.