The MerryWeather Firm wants to raise $25 million to expand its business. To acco
ID: 2641211 • Letter: T
Question
The MerryWeather Firm wants to raise $25 million to expand its business. To accomplish this, the firm plans to sell 20-year, $1,000 face value zero-coupon bonds. The bonds will be priced to yield 7 percent. What is the minimum number of bonds the firm must sell to raise the $25 million it needs? Use annual compounding. 96,742 271,372 135,686 48,371 25,000 Oil Well Supply offers 7.5 percent coupon bonds with semiannual payments and a yield to maturity of 7.68 percent. The bonds mature in 6 years. What is the market price per bond if the face value is $1.000? $1,002.60 $996.48 $991.47 $989.70 $1,013.48 Roadside Markets has a 6.75 percent coupon bond outstanding that matures in 10.5 years. The bond pays interest semiannually. What is the market price per bond if the face value is $1,000 and the yield to maturity is 7.2 percent? $1 .007.52 $903.42 $899.85 $899.80 $967.24Explanation / Answer
5) Price:
= -PV(0.072/2, 10.5*2,33.75,1000)
= 967.24
6) Price:
=-PV(0.0768/2, 6*2,37.5,1000)
= 991.47
7) Price of bond = 1000 / (1 + .07)^20
= 258.42
No of bond issue = 25000000 / 258.42
= 96742 bonds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.