The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven rec
ID: 2642467 • Letter: T
Question
The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven received $17.30 for each of the 15 million shares sold. The initial offering price was $21.00 per share, and the stock rose to $23.40 per share in the first few minutes of trading. Raven paid $540,000 in direct legal and other costs and $170,000 in indirect costs.
What was the flotation cost as a percentage of funds raised? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven received $17.30 for each of the 15 million shares sold. The initial offering price was $21.00 per share, and the stock rose to $23.40 per share in the first few minutes of trading. Raven paid $540,000 in direct legal and other costs and $170,000 in indirect costs.
Explanation / Answer
Floatation Cost per share = 21 - 17.30 = 3.70
Floatation Cost % = 3.70 / 21 = 17.6%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.