The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven rec
ID: 2642511 • Letter: T
Question
The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven received $17.30 for each of the 15 million shares sold. The initial offering price was $21.00 per share, and the stock rose to $23.40 per share in the first few minutes of trading. Raven paid $540,000 in direct legal and other costs and $170,000 in indirect costs.
What was the flotation cost as a percentage of funds raised? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
_______%
The Raven Co. has just gone public. Under a firm commitment agreement, Raven received $17.30 for each of the 15 million shares sold. The initial offering price was $21.00 per share, and the stock rose to $23.40 per share in the first few minutes of trading. Raven paid $540,000 in direct legal and other costs and $170,000 in indirect costs.
Explanation / Answer
Calculation of floatation Cost:
$540000+ $170000 = $710000
Cost of Security = $ 21* 1.5 = 31.5 million
Floatation cost = $710000 / 31.5 million = 0.0225 or 2.25 %
Note: Cost of security is taken as the offer price and the floatation cost include both direct leagal and indirect cost incurred in the provess of raising funds.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.