Consider a bond (with par value = $1,000) paying a coupon rate of 8% per year se
ID: 2642874 • Letter: C
Question
Consider a bond (with par value = $1,000) paying a coupon rate of 8% per year semiannually when the market interest rate is only 3% per half-year. The bond has 3 years until maturity.
Find the bond's price today and 6 months from now after the next coupon is paid. (Round your answers to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
What is the total (6-month) rate of return on the bond? (Omit the "%" sign in your response.)
Consider a bond (with par value = $1,000) paying a coupon rate of 8% per year semiannually when the market interest rate is only 3% per half-year. The bond has 3 years until maturity.
Explanation / Answer
a) Bond price (Using excel formula):
As on today = -PV(0.03,6,40,1000) = 1054.17
After 6 months =-PV(0.03,5,40,1000) = 1045.80
b) 6 months rate of return = (Coupon + P1 - P0) / P0
= (40 + 1045.80 - 1054.17) / 1054.17 = 3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.