A government bond with a coupon rate of 6% makes semiannual coupon payments on J
ID: 2642877 • Letter: A
Question
A government bond with a coupon rate of 6% makes semiannual coupon payments on January 13 and July 13 of each year. The Wall Street Journal reports the asked price for the bond on January 28 at 100:13. What is the invoice price of the bond? The coupon period has 182 days. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
A government bond with a coupon rate of 6% makes semiannual coupon payments on January 13 and July 13 of each year. The Wall Street Journal reports the asked price for the bond on January 28 at 100:13. What is the invoice price of the bond? The coupon period has 182 days. (Round your answer to 2 decimal places. Omit the "$" sign in your response.)
Explanation / Answer
Invoice price = Quoted price + Accrued interest
= 100 + 13/32 + 6/2*15/182
= 100.65
OR
price in absolute terms (Taking face value as 1000)
= 1000 * 100.65%
= 1006.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.