You are evaluating a project that costs $840,000, has seven-year life, and has n
ID: 2643212 • Letter: Y
Question
You are evaluating a project that costs $840,000, has seven-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 90,000 units per year. Price per unit is $40, variable cost per unit is $24, and fixed costs are $900,000 units per year. Tax rate is 40%, and you require a 12% return on this project.
a. Calculate the accounting break-even point.
b. Calculate the base-case cash flow and NPV. What is the sensitivity of NPV to changes in the sales figure? Explain what your answer tells you about a 300-unit decrease in project sales
Please show all the details. Thanks!!!
Explanation / Answer
1.
Break-even Sales Units = FC+d/ p ? v
Where FC is fixed cost, d= depreciation per year p = price per unit and v is variable cost per unit
= 900,000+120,000/(40-24)
=900,000/16 = 63,750 units is the accounting break even point
2.
Base cash flow is 324,000 per year
NPV = 324,000*((1-(1+r)^-n)/r)-intial investment
where r = .12 or 12% and n=7 that is 7 years.
NPV = 1,478,657 - 840,000 = 638,657
Senistivity of NPV to changes in the sales figure
lets change the unit sold from 90,000 to 91,000, the Cash inflow per year will be 333,600
NPV = 333,600*((1-(1+r)^-n)/r)-intial investment
where r = .12 or 12% and n=7 that is 7 years.
NPV = 1,522,469 - 840,000 = 682,469
Thus, the change in NPV per unit change in Q is (682,469 - 638,657) / (91,000 - 90,000) = 43.81
In other words, for every additional unit sold, NPV increases by $43.81. A 300 unit decrease in Q decreases NPV by 300*43.81 = $13143.6
Sales 3,600,000 Variable cost 2,160,000 Fixed cost 900,000 Profit before tax 540,000 Profit after tax 324,000Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.