Berta Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $
ID: 2643219 • Letter: B
Question
Berta Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $0.30, and the dividends are expected to grow at 4 percent. The expected return on the market is 13 percent, and Treasury bills are yielding 5.4 percent. The most recent stock price for Berta is $71.
Calculate the cost of equity using the DCF method. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Calculate the cost of equity using the SML method. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Berta Industries stock has a beta of 1.30. The company just paid a dividend of $0.30, and the dividends are expected to grow at 4 percent. The expected return on the market is 13 percent, and Treasury bills are yielding 5.4 percent. The most recent stock price for Berta is $71.
Explanation / Answer
a. Using DCF method,
Cost of equity = (D/ P) + G
D = Dividend per share to be received next year = $0.30 + ($0.30 X 4%) = $0.312
P = Price per share of a stock = $71
G = Constant annual growth rate in dividend per share = 4%
Cost of equity = ($0.312/$71) + 4% = 4.44%
b. Using SML method,
Cost of equity = Rf + Beta (Rm-Rf)
Rf = Risk-free rate = 5.4%
Beta = 1.3
Rm = Market return = 13%
Cost of equity = 5.4% + (1.3 X (13% - 5.4%)) = 15.28%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.