Suppose a stock had an initial price of $80 per share, paid a dividend of $0.60
ID: 2644717 • Letter: S
Question
Suppose a stock had an initial price of $80 per share, paid a dividend of $0.60 per share during the year, and had an ending share price of $88. Compute the percentage total return. Last year, you purchased a stock at a price of $82.00 a share. Over the course of the year, you received $3.30 in dividends and inflation averaged 2.7 percent. Today, you sold your shares for $86.70 a share. What is your approximate real rate of return on this investment? Suppose a stock had an initial price of S57 per share, paid a dividend of $1.5 per share during the year, and had an ending share price of $62. Compute the percentage total return.Explanation / Answer
4> Total Return=(Dividend+Capital Appreciation)/Purchase Price=(0.60+(88-80))*100/80=10.75%
5>Total Return=(Dividend+Capital Appreciation)/Purchase Price=(3.30+(86.70-82))*100/82=9.75%
Return after inflation=9.75-2.7=7.05% ( or say 7.1%)
6>Total Return=(Dividend+Capital Appreciation)/Purchase Price=(1.5+(62-57))*100/57=11.40%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.