Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a three-year project with the following information: initial fixed asse

ID: 2644731 • Letter: C

Question

Consider a three-year project with the following information: initial fixed asset investment = $870,000; straight-line depreciation to zero over the five-year life; zero salvage value; price = $34.05; variable costs = $22.55; fixed costs = $210,000; quantity sold = 96,000 units; tax rate = 34 percent.

How sensitive is OCF to changes in quantity sold? (Do not include the dollar sign ($). Round your answer to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

Consider a three-year project with the following information: initial fixed asset investment = $870,000; straight-line depreciation to zero over the five-year life; zero salvage value; price = $34.05; variable costs = $22.55; fixed costs = $210,000; quantity sold = 96,000 units; tax rate = 34 percent.

Explanation / Answer

Current Increase in Qauntity Decrease in Quantity Selling Price 34.05 34.05 34.05 Variable Cost 22.55 22.55 22.55 Contribution per unit 11.5 11.5 11.5 Number of units sold 96000 100000 90000 Total contribution for units sold 1104000 1150000 1035000 Less: Depreciation (870000

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote