Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Cox Media Corporation pays an 11 percent coupon rate on debentures that are due

ID: 2644818 • Letter: C

Question

Cox Media Corporation pays an 11 percent coupon rate on debentures that are due in 10 years. The current yield to maturity on bonds of similar risk is 8 percent. The bonds are currently callable at $1,110. The theoretical value of the bonds will be equal to the present value of the expected cash flow from the bonds.

a. Find the market value of the bonds using semiannual analysis.

b. Do you think the bonds will sell for the price you arrived at in part a? Why?

Please show work

Explanation / Answer

a>Semiannual Coupon=0.11*1000/2 55 Price of the bond =PV of coupon annuity+PV of FV=PVA(A=55,I=4%,N=20)+1000/(1.04^20) =55*13.5903 (from PVA table)+ 1000/(1.04^20) 1203.85 b>No, Since the current call price is 1110, the bond can't be sold at 1203.85

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote