Cavo Corporation expects an EBIT of $27,000 every year forever. The company curr
ID: 2644820 • Letter: C
Question
Cavo Corporation expects an EBIT of $27,000 every year forever. The company currently has no debt, and its cost of equity is 14 percent. The corporate tax rate is 35 percent.
What is the current value of the company? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Suppose the company can borrow at 9 percent. What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 40 percent of its unlevered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Suppose the company can borrow at 9 percent. What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 100 percent of its unlevered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 40 percent of its levered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 100 percent of its levered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Cavo Corporation expects an EBIT of $27,000 every year forever. The company currently has no debt, and its cost of equity is 14 percent. The corporate tax rate is 35 percent.
Explanation / Answer
a.
What is the current value of the company? (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Current value = EBIT*(1-tax rate)/Cost of Capital
Current value = 27000*(1-35%)/14%
Current value = $ 125,357.14
Answer
Current value $ 125,257.14
b-1
Suppose the company can borrow at 9 percent. What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 40 percent of its unlevered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Value of the firm = VU + tCD
Value of the firm = 125,257.14 + 35%*(40%*125257.14)
Value of the firm = 142,793.14
Answer
Value of the firm $ 142,793.14
b-2
Suppose the company can borrow at 9 percent. What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 100 percent of its unlevered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Levered value = VU + tCD
Levered value = 125,257.14 + 35%*(100%*125257.14)
Levered value = 169,097.14
Levered value $ 169,097.14
c-1
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 40 percent of its levered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Value of the firm = EBIT*(1-tax rate)/Cost of Capital
Cost of capital = 60%*14 + 40%*9*(1-35%)
Cost of capital = 10.74%
Value of the firm = 27000*(1-35%)/10.74%
Value of the firm = $ 163,407.82
Answer
Value of the firm $ 163,407.82
c-2
What will the value of the firm be if the company takes on debt equal to 100 percent of its levered value? (Do not round intermediate calculations and round your final answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Levered value = EBIT*(1-tax rate)/Cost of Capital
Cost of capital = 0%*14 + 100%*9*(1-35%)
Cost of capital = 5.85%
Levered value = 27000*(1-35%)/5.85%
Levered value = $ 300,000
Answer
Levered value $ 300,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.