You are given the following information for Calvani Pizza Co.: sales = $50,000;
ID: 2644879 • Letter: Y
Question
You are given the following information for Calvani Pizza Co.: sales = $50,000; costs = $22,600; addition to retained earnings = $7,150; dividends paid = $2,600; interest expense = $5,000; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense.
Depreciation expense?
You are given the following information for Calvani Pizza Co.: sales = $50,000; costs = $22,600; addition to retained earnings = $7,150; dividends paid = $2,600; interest expense = $5,000; tax rate = 35 percent. Calculate the depreciation expense.
Depreciation expense?
Explanation / Answer
Explanation:
Net income = Dividends + Addition to retained earnings
= $2,600 + 7,150
= $9,750
Now, looking at the income statement:
EBT ? EBT * Tax rate = Net income
EBT * Tax rate is simply the calculation for taxes.
Solving for EBT :
EBT = NI / (1 ? Tax rate)
= $9,750 / (1 ? 0.35)
= $15,000
EBIT = EBT + Interest
= $15,000 + 5,000
= $20,000
therefore
EBIT = Sales ? Costs ? Depreciation
$20,000 = $50,000 ? 22,600 ? Depreciation
depreciation = $7,400
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.