You are managing a portfolio of $2.9 million. Your target duration is 14 years,
ID: 2644904 • Letter: Y
Question
You are managing a portfolio of $2.9 million. Your target duration is 14 years, and you can choose from two bonds: a zero-coupon bond with maturity 5 years, and a perpetuity, each currently yielding 5%.
a) How much of each bond will you hold in your portfolio? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
zero- coupon bond= __________%
perpetuity bond=___________%
b) How will these fractions change next year if target duration is now thirteen years? (Do not round intermediate calculations. Round your answers to 2 decimal places.)
zero- coupon bond=__________%
perpetuity bond=___________%
You are managing a portfolio of $2.9 million. Your target duration is 14 years, and you can choose from two bonds: a zero-coupon bond with maturity 5 years, and a perpetuity, each currently yielding 5%.
Explanation / Answer
(a) Let x = weight of zero coupon bonds and 1-x = weight of perpetuities and y = current yield.
Then duration of perpetuity is given by
(1+y)/y = 1.05/0.05 = 21 years.
Therefore, weight are as follows :-
=> 14 = 5x + (1-x)21
=> 14 = 5x + 21 - 21x
=> 16x = 7
=> x = 0.4375
Therefore, the amount of investment in Zero Coupon Bonds = 0.4375 * $2.9 M = $1.27 M
and in perpetuity bonds = (1 - 0.4375) * $2.9 M = 0.5625 * $2.9 M = $1.63 M.
(b) if the target duration is 13 years, the weight would be as follows :-
=> 13 = 5x + (1-x)21
=> 13 = 5x + 21 - 21x
=> 16x = 8
=> x = 0.5
Therefore, the amount of investment in Zero Coupon Bonds = 0.5 * $2.9 M = $1.45M
and in perpetuity bonds = (1 - 0.5) * $2.9 M = 0.5 * $2.9 M = $1.45 M.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.