Jiminy\'s Cricket Farm issued a 30-year, 7.6 percent semiannual bond 5 years ago
ID: 2645275 • Letter: J
Question
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 7.6 percent semiannual bond 5 years ago. The bond currently sells for 84.5 percent of its face value. The book value of this debt issue is $109 million. In addition, the company has a second debt issue, a zero coupon bond with 8 years left to maturity; the book value of this issue is $68 million, and it sells for 62 percent of par. The company
Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 7.6 percent semiannual bond 5 years ago. The bond currently sells for 84.5 percent of its face value. The book value of this debt issue is $109 million. In addition, the company has a second debt issue, a zero coupon bond with 8 years left to maturity; the book value of this issue is $68 million, and it sells for 62 percent of par. The company
Explanation / Answer
What is the total book value of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567).)
Total book value of debt = 109000000 + 68000000
Total book value of debt = $ 177,000,000
What is the total market value of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567).)
Total market value = 109000000*84.5% + 68000000*62%
Total market value = $ 134,265,000
What is the aftertax cost of the 7.6 percent coupon bond? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Before Tax Cost of Debt = rate(nper,pmt,pv,fv) *2
Nper (indicates the period) = 25*2 = 50
PV (indicates the price) = 109*84.5% = 92.105 Million
PMT (indicate the semi annual payment) = 109*7.6%*1/2 = 4.142 million
FV (indicates the face value) = 109 million
Rate (indicates YTM) = ?
Before Tax Cost of Debt = rate(50,4.142,-92.105,109) * 2
Before Tax Cost of Debt = 9.1934 %
After Tax Cost of Debt = 9.1934*(1-40%)
After Tax Cost of Debt = 5.52%
What is the aftertax cost of the zero coupon bond? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Before Tax Cost of Debt = rate(nper,pmt,pv,fv)
Nper (indicates the period) = 8
PV (indicates the price) = 68*62%= 42.16 Million
PMT (indicate the semi annual payment) = 0
FV (indicates the face value) = 68 million
Rate (indicates YTM) = ?
Before Tax Cost of Debt = rate(8,0,-42.16,68)
Before Tax Cost of Debt =6.1576 %
After Tax Cost of Debt = 6.1576*(1-40%)
After Tax Cost of Debt = 3.69%
What is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)
Aftertax cost of debt = 5.52*92.105/(92.105+42.16) + 3.69*42.16/(92.105+42.16)
Aftertax cost of debt = 4.95%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.