We are evaluating a project that costs $962,000, has a 10-year life, and has no
ID: 2645493 • Letter: W
Question
We are evaluating a project that costs $962,000, has a 10-year life, and has no salvage value. Assume that depreciation is straight-line to zero over the life of the project. Sales are projected at 112,000 units per year. Price per unit is $36, variable cost per unit is $24, and fixed costs are $974,506 per year. The tax rate is 36 percent, and we require a 10 percent return on this project. Suppose the projections given for price, quantity, variable costs, and fixed costs are all accurate to within +/-15 percent.
WHAT ARE THE BEST AND WORST NPVS??
Explanation / Answer
Best Case
Price per unit = 36*(1+15%) = 41.40
variable cost per unit = 24*(1-15%) = 20.40
Contribution Margin = 41.40-20.40 = 21
Fixed Cost = 974506*(1-15%) = $ 828,330.10
Annual Quantity to be sold = 112000*(1+15%) = 128800
Annual Cash Flow = (21*128800- 828330.10)*(1-36%) + 962000/10 * 36%
Annual Cash Flow = $ 1,235,572.736
NPV = - 962000 + 1,235,572.736*PVIFA(10%,10)
NPV = - 962000 + 1235572.736*6.14456711
NPV = $ 6,630,059.60
Worst Case
Price per unit = 36*(1-15%) = 30.60
variable cost per unit = 24*(1+15%) = 27.60
Contribution Margin =30.60-27.60 = 3
Fixed Cost = 974506*(1+15%) = $ 1,120,681.90
Annual Quantity to be sold = 112000*(1-15%) = 95200
Annual Cash Flow = (3*95200- 1120681.90)*(1-36%) + 962000/10 * 36%
Annual Cash Flow = - $ 499920.416
NPV = - 962000 - 499920.416*PVIFA(10%,10)
NPV = - 962000 - 499920.416*6.14456711
NPV = - $ 4,033,794.55
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.