Jane\'s Donut Co. borrowed $197,000 on January 1, 2013, and signed a two-year no
ID: 2645698 • Letter: J
Question
Jane's Donut Co. borrowed $197,000 on January 1, 2013, and signed a two-year note bearing interest at 9%. Interest is payable in full at maturity on January 1, 2015. In connection with this note, Jane's should report interest expense at December 31, 2013, in the amount of:
Jane's Donut Co. borrowed $197,000 on January 1, 2013, and signed a two-year note bearing interest at 9%. Interest is payable in full at maturity on January 1, 2015. In connection with this note, Jane's should report interest expense at December 31, 2013, in the amount of:
Explanation / Answer
Answer :-
Borrowed Amount (1-jan.-2013) = $197000
Interest Rate = 9% per annum
Interest exp. at (31-dec.-2013) = Loan amount *Interest rate per annum
= 197000 * 9% p.a.
= $17730
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.