On June 30, 2013, Hardy Corporation issued $12.5 million of its 12% bonds for $1
ID: 2645841 • Letter: O
Question
On June 30, 2013, Hardy Corporation issued $12.5 million of its 12% bonds for $11.4 million. The bonds were priced to yield 14%. The bonds are dated June 30, 2013, and mature on June 30, 2020. Interest is payable semiannually on December 31 and July 1. If the effective interest method is used, by how much should the bond discount be reduced for the six months ended December 31, 2013?
On June 30, 2013, Hardy Corporation issued $12.5 million of its 12% bonds for $11.4 million. The bonds were priced to yield 14%. The bonds are dated June 30, 2013, and mature on June 30, 2020. Interest is payable semiannually on December 31 and July 1. If the effective interest method is used, by how much should the bond discount be reduced for the six months ended December 31, 2013?
Explanation / Answer
Bond Discount at the time of issue = 12.5 Million - 11.4 Million = 1,100,000
Interest is payable in cash = 12,500,000*12%*1/2 = 750000
Interest Expenses to be recorded using effective interest method than:
Interest Expenses for the six months ended December 31, 2013 = 11400000 * 14%*1/2 = 798000
Bond discount be reduced for the six months ended December 31, 2013 = Interest Expenses for the six months ended December 31, 2013 - Interest is payable in cash
Bond discount be reduced for the six months ended December 31, 2013 = 798000 - 750000
Bond discount be reduced for the six months ended December 31, 2013 = $ 48000
Answer
b) $48,000
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.