Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Jiminy\'s Cricket Farm issued a 30-year, 7.6 percent semiannual bond 8 years ago

ID: 2645926 • Letter: J

Question

Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 7.6 percent semiannual bond 8 years ago. The bond currently sells for 88.5 percent of its face value. The book value of this debt issue is $101 million. In addition, the company has a second debt issue, a zero coupon bond with 11 years left to maturity; the book value of this issue is $60 million, and it sells for 58 percent of par. The company

Jiminy's Cricket Farm issued a 30-year, 7.6 percent semiannual bond 8 years ago. The bond currently sells for 88.5 percent of its face value. The book value of this debt issue is $101 million. In addition, the company has a second debt issue, a zero coupon bond with 11 years left to maturity; the book value of this issue is $60 million, and it sells for 58 percent of par. The company

Explanation / Answer

Requirement 1:

What is the total book value of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567).)

Total book value of debt = Book Value of Coupon Bond + Book Value of Zero Coupon Bond

Book Value of Coupon Bond = $ 101,000,000

Book Value of Zero Coupon Bond = $ 60,000,000

Total book value of debt = 101,000,000 + 60,000,000

Total book value of debt = 161,000,000

Answer

  Total book value of debt $ 161,000,000

Requirement 2:

What is the total market value of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer in dollars, not millions of dollars (e.g., 1,234,567).)

Total Market value of debt = Market Value of Coupon Bond + Market Value of Zero Coupon Bond

Market Value of Coupon Bond = $ 101,000,000*88.5% = $ 89,385,000

Market Value of Zero Coupon Bond = $ 60,000,000*58% = $ 34,800,000

Total Market value of debt = 89,385,000 + 34,800,000

Total Market value of debt = 124,185,000

Answer

  Total market value $ 124,185,000

Requirement 3:

What is the aftertax cost of debt? (Do not round intermediate calculations. Enter your answer as a percentage rounded to 2 decimal places (e.g., 32.16).)

Coupon Bond

Before Tax Cost of Debt = rate(nper,pmt,pv,fv) *2

Before Tax Cost of Debt = rate(44,38,-885,1000) * 2

Before Tax Cost of Debt = 8.79 %

After Tax Cost of Debt = 8.79*(1-34%)

After Tax Cost of Debt = 5.80%

Zero Coupon Bond

Before Tax Cost of Debt = rate(nper,pmt,pv,fv)

Before Tax Cost of Debt = rate(11,0,-580,1000)

Before Tax Cost of Debt = 5.08%

After Tax Cost of Debt = 5.08*(1-34%)

After Tax Cost of Debt = 3.35%

After Tax Cost of Debt of Jiminy's Cricket Farm = Weight of Coupon Bond * After Tax Cost of Debt of Coupon Bond + Weight of Zero Coupon Bond * After Tax Cost of Debt of Zero Coupon Bond

After Tax Cost of Debt of Jiminy's Cricket Farm = 89385/124185 * 5.80 + 34800/124185*3.35

After Tax Cost of Debt of Jiminy's Cricket Farm = 5.11%

Answer

  Aftertax cost of debt 5.11 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote