Capital budgeting criteria: ethical considerations An electric utility is consid
ID: 2645930 • Letter: C
Question
Capital budgeting criteria: ethical considerations
An electric utility is considering a new power plant in northern Arizona. Power from the plant would be sold in the Phoenix area, where it is badly needed. Because the firm has received a permit, the plant would be legal; but it would cause some air pollution. The company could spend an additional $40 million at Year 0 to mitigate the environmental Problem, but it would not be required to do so. The plant without mitigation would cost $240.52 million, and the expected cash inflows would be $80 million per year for 5 years. If the firm does invest in mitigation, the annual inflows would be $84.95 million. Unemployment in the area where the plant would be built is high, and the plant would provide about 350 good jobs. The risk adjusted WACC is 16%.
Calculate the NPV and IRR with mitigation. Round your answers to two decimal places. Enter your answer for NPV in millions. For example, an answer of $10,550,000 should be entered as 10.55.
NPV $_____ million
IRR ________%
Calculate the NPV and IRR without mitigation. Round your answers to two decimal places. Enter your answer for NPV in millions. For example, an answer of $10,550,000 should be entered as 10.55.
NPV $________million
IRR %_________
Explanation / Answer
(1) Computation of NPV and IRR of the project with mitigation.We have,
Annual Cash flow = $ 84.95 million
Number of years = 5
Initital investment = 240.52 + 40.00 = 280.52 Million
Cost of Capital = 16%
(a) Computation of Net Present Value(NPV) of the project.We have,
Step1: Computation of present value of cash inflow. We have
Present value of Future Cash inflow = Cash Inflow x PVIFA( 16% , 5 Years)
Present value of Future Cash inflow = 84.95 x 3.274 = $ 278.13 million
Step2: Computation of Net Present Value.We have,
NPV = Present Value of Cash Inflow - Cash Outflow
NPV = 278.13 - 280.52 = - $ 2.39 Million
Hence, NPV of project with mitigation is - $ 2.39 million.
(b) Computation of IRR of project.We have,
Step1: Computation of NPV at cost of capital 15%.we have,
NPV = ( 84.95 X 3.352) - 280.52 = 284.77 - 280.52 = $ 4.46 Million
Step2: Computation of IRR project.We have,
IRR = 15 +[ 4.46/(4.46 + 2.39) x (16 - 15 ) ] = 15.65 %
Hence, IRR of project with mitigation cost is 15.65%.
(2) Computation of NPV and IRR of project without mitigation Cost.We have,
(a) Computation of NPV of project without mitigation Cost.We have,
NPV of project = ( 80 x 3.274) - 240.52 = $ 21.40 Million
Hence, NPV of the project without mitigation cost = $ 21.40 Million.
(b) Computation of IRR of project without mitigation Cost.We have,
Step1: Computation of NPV of project at cost of capital 20%.We have,
NPV of project = ( 80 x 2.990) - 240.52 = 239.25 - 240.52 = - $ 1.27 million
Step2: Computation of IRR of project without mitigation Cost.We have,
IRR = 16 + [ 21.40/(21.40 + 1.27) x (20-16)] = 19.78 %
Hence, IRR of project without mitigation Cost is 19.78 %.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.