A mining company is considering a new project. Because the mine has received a p
ID: 2645931 • Letter: A
Question
A mining company is considering a new project. Because the mine has received a permit, the project would be legal; but it would cause significant harm to a nearby river. The firm could spend an additional $9.33 million at Year 0 to mitigate the environmental Problem, but it would not be required to do so. Developing the mine (without mitigation) would cost $54 million, and the expected net cash inflows would be $18 million per year for 5 years. If the firm does invest in mitigation, the annual inflows would be $19 million. The risk adjusted WACC is 12%.
Calculate the NPV and IRR with mitigation. Round your answers to two decimal places. Enter your answer for NPV in millions. For example, an answer of $10,550,000 should be entered as 10.55.
NPV $_______ million
IRR _________%
Calculate the NPV and IRR without mitigation. Round your answers to two decimal places. Enter your answer for NPV in millions. For example, an answer of $10,550,000 should be entered as 10.55.
NPV $________ million
IRR __________%
Explanation / Answer
Calculate the NPV and IRR with mitigation. Round your answers to two decimal places. Enter your answer for NPV in millions. For example, an answer of $10,550,000 should be entered as 10.55.
NPV = - Initial Investment + Annual Cash Flow*PVIFA(rate,nper)
NPV = -(54+9.33) + 19*PVIFA(12%,5)
NPV = -63.33 + 19*3.604776
NPV = $ 5.16 Million
At IRR , NPV =0
NPV = - Initial Investment + Annual Cash Flow*PVIFA(rate,nper)
0 = -(54+9.33) + 19*PVIFA(IRR,5)
PVIFA(IRR,5) = 63.33 / 19
PVIFA(IRR,5) = 3.333158
IRR = 15.24%
Answer
NPV = $ 5.16 Million
IRR = 15.24%
Calculate the NPV and IRR without mitigation. Round your answers to two decimal places. Enter your answer for NPV in millions. For example, an answer of $10,550,000 should be entered as 10.55.
NPV = - Initial Investment + Annual Cash Flow*PVIFA(rate,nper)
NPV = -54 + 18*PVIFA(12%,5)
NPV = -54 + 18*3.604776
NPV = $ 10.89 Million
At IRR , NPV =0
NPV = - Initial Investment + Annual Cash Flow*PVIFA(rate,nper)
0 = -54 + 18*PVIFA(IRR,5)
PVIFA(IRR,5) = 54/18
PVIFA(IRR,5) = 3
IRR = 19.86%
Answer
NPV = $ 10.89 Million
IRR = 19.86%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.